Produkty
Kontakt

Czujki uzupełniające system alarmowy
Najpopularniejszymi czujkami wykorzystywanymi w konfiguracji kompletnych systemów sygnalizacji włamania i napadu są czujki zespolone, zwane również dualnymi. Takie urządzenia występują przeważnie w kombinacji pasywnego detektora, pracującego w systemie podczerwieni i aktywnego detektora mikrofalowego. Spotykaną kombinacją jest układ oparty o dwa detektory tego samego rodzaju. Najczęściej spotykane układy tego rodzaju są wykonane dla czujek pracujących w podczerwieni. Oczywiście możliwe są również kombinacje z innymi rodzajami czujek.
Czujki dualne stosuje się chcąc wyeliminować możliwość generowania fałszywych alarmów. W warunkach trudnych, które nie do końca odpowiadają wymaganiom stawianym konkretnemu detektorowi zachodzi obawa jego przypadkowego wzbudzania. Czujka dualna uruchamia alarm jeżeli sygnał jest potwierdzony z dwóch źródeł. Dzięki temu znacznie ogranicza się przypadkowe uruchomienia wywołane przez instalację energetyczną w przypadku czujek mikrofalowych lub grzejnik w przypadku detektorów PIR.
W celu dodatkowego zabezpieczenia okien i drzwi często stosuje się aktywne lub pasywne czujki stłuczenia szyby. Czujki pasywne wykrywają mechaniczne drgania wywołane silnym uderzeniem w szybę. Czujki aktywne są wzbudzane hałasem towarzyszącym tłuczeniu szkła. Okna i drzwi są dodatkowo zabezpieczane czujkami magnetycznymi. Tak zwane kontaktrony wzbudzają się po rozwarciu styku na skutek otwarcia skrzydła okien lub drzwi. Tego typu czujki są wyjątkowo skuteczne oraz bardzo łatwe w maskowaniu.